KROMPIR



KROMPIR


Krompir se smatra neutralnom namirnicom koja se lako vari i od koje mogu da se spremaju i slana i slatka jela. Kuvani krompir se jede uz svako povrće, pečenje, meso... 
Po lekovitosti sastojaka krompir se ubraja u red najvažnijih prehrambenih proizvoda. Pokazao se delotvornim u održavanju opšteg zdravlja organizma koje podrazumeva i dobru kondiciju. Dokazano je da sadrži i kukoamine, prirodne sastojke koji snižavaju krvni pritisak. Ovih sastojaka ima više u kuvanom nego u pečenom krompiru. Takođe, pomaže kod reume i akutnog artritisa, upale pluća, akutnog bronhitisa, odstranjuje glavobolju i visoku temperaturu. Kriške krompira sprečavaju izbijanje plika usled opekotina, a žvakanje sirovog krompira otklanja mučninu u trudnoći. Jedino se ne preporučuje dijabetičarima.

Zbog svih prednosti koje poseduje, krompir se uzgaja širom
planete i posle kukuruza, pšenice i pirinča, najrasprostranjenija je namirnica. U svetu postoji 1400 vrsta krompira, ali se u ishrani koristi “samo” 141 vrsta. Pradomovina su mu Andi i Peru u Južnoj Americi, odakle su ga Španci u 16. veku preneli u Evropu, dok ga je u Srbiju prvi doneo Dositej Obradović početkom Prvog srpskog ustanka. 

PROTIV GLAVOBOLJE, ŽULJEVA, TEMPERATURE...
Sirov krompir treba narendati i kao obloge staviti na čelo i slepoočnice. Na taj način uklanja se glavobolja i snižava temperatura. Narendani sirov krompir kao oblog dobar je i za uklanjanje žulja. Oblog se previje i pričvrsti na žulj pred spavanje, i ostavi da stoji čitave noći. Postupak se ponavlja dok žulj ne nestane. Mešavina narendanog sirovog krompira i narendane jabuke dobra je za čišćenje organizma. Kašu treba jesti duže vreme, nakon čega će se promene videti i na licu, jer će ten biti blistaviji.

SKROB
Skrob kao glavni sastojak krompira može hidrolizom da se razloži na glukozu, koja se opet alkoholnim vrenjem može prevesti u alkohol. Na taj način proizvode se votka i akvavit, rakija popularna u Skandinaviji.
Skrob se koristi i za ukrućivanje tkanina i tapeta (štirak), kao dodatak bojama da bi se zgusnule, ali i pri štampanju na pamuku i lanu.
Krompir pire je savršen prilog mnogim jelima, kao što su ćufte, pohovano meso, grašak. Međutim, nekoliko grešaka može vas sprečiti da uživate u vrhunskom specijalitetu od krompira. Evo u čemu se najčešće greši prilikom pripreme krompir pirea.
1. Ne sečete krompir na jednake delove.Krompir se neće podjednako skuvati ukoliko su delovi različitih veličina, manji komadi će se prekuvati, dok će krupniji ostati tvrđi. Kada ih isečete na jednake delove, komade krompira najpre kuvajte u hladnoj vodi koja će se postepeno zagrevati i kuvajte dok krompir ne omekša.
2. Krompir se prekuva ili se ne skuva dovoljno. Prekuvan krompir je previše mekan i nije dovoljno ukusan. S druge strane, nedovoljno kuvan krompir ne može lepo da se ispasira. Da li je krompir dovoljno kuvan možete proveriti tako što ćete ga probosti nožem, pa ukoliko nož klizi bez prepreka vaš krompir je gotov.
3. Koristite mikser, blender ili drugi aparat. Krompir je pun skroba, a skrob ne trpi previše obrade. Rezultat obrade krompira kuhinjskim aparatima je gusta lepljiva smesa, a za savršen pire je potreban lagan i rastresit krompir. Zato se preporučuje da krompir pasirate kuhinjskim priborom, kao što su žice.
4. Previše ste mešali krompir. Moguće je da previše umutite krompir čak i sa kuhinjskim priborom, odnosno ako ga mutite žicom ručno. Dok dodajete ostale sastojke, poput mleka ili putera, dovoljno je da nežno sve dobro promešate.
5. Ostali sastojci su hladni. Najbolje je da vam svi ostali sastojci (mleko, puter) budu sobne temperature, kako bi se što bolje sjedinili sa krompirom.
6. Dodajete previše tečnosti. Možete dodati pavlake ili mleka kao što piše u receptu, ali nemojte pretvoriti pire u čorbu. Ukoliko preterate, dodajte još kuvanih krompira.
7. Ne stavljate dovoljno putera. Najbolji recepti za krompir pire (poput recepta čuvenog kuvara Žoela Robušona) preporučuju poseban odnos krompira i putera - 2:1. Odnosno na 2 funte (900 g krompira) ide 1 funta putera (450 g). Mada se mogu pronaći i recepti Robušona u kojima odnos iznosi 1kg krompira:250g putera:250 ml mleka. Inače, Žoel Robušen je jednu od 28 Mišelinovih zvezdica dobio upravo za krompir pire.
8. Niste stavili dovoljno soli. Ukoliko mešavinu krompira i putera ne posolite, dobićete bezukusnu smesu. Krompir posolite nakon pasiranja, dobro ga promešajte i obavezno probajte kako biste po sopstvenom ukusu ocenili da li je dovoljno slano.
9. Presušili ste pire. U redu je da pripremite krompir pire unapred, ali vodite računa kada ga podgrevate da ga ne presušite. Postoje dva načina za podgrevanje krompir pirea - podgrejte pire na pari, tako što ćete u posudu sipati vodu, zagrevati je na nisoj temperaturi, a preko nje staviti posudu sa  pireom (obavezno polako mešajte),  a drugi način podrazumeva dodavanje još toplog putera.

ECO CENTAR GW                                                                                                      www.gazowater.com  www.ecosrce.com

Коментари

Популарни постови са овог блога

KRUŠKA OSKORUŠA

Crkva svetog Ilije na Gradini, Arilje, Prilike, Ivanjica

PRILIČKO POLJE ( SVE NA JEDNOM MESTU)